Як подолати чутливість до шуму

«У мене була думка вбити її! Замість цього я взяв відпустку!»

«Ну, це добре». Я спитав Максима, у якому страшному гріху була винна його колега, щоб він злився на неї місяцями.
«Я знаю, вона робить це не спеціально, але те, як вона прочищає горло… Я вже чекаю цього, весь час мимоволі прислухаюся, і це зводить мене з розуму. Я не перебільшую – я дійсно сходжу з розуму мене постійно пригнічує».

Чутливість до звуків – відома фахівцям як мисофония – це не просто легке роздратування від звуків, це також не означає, що якісь звуки просто вам не подобаються. Для страждають цим розладом людей нетерпимість до певних звуків стає домінуючою нав’язливою ідеєю, що веде до депресії, тривожності і сильного гніву, спалахів люті.

Перед своїм візитом до мене Максим виявив ще одне джерело нестерпних звуків.

«Я чую, як у сусіда працює водопровід. Не завжди, звичайно, але коли я його чую, то цей звук мене бісить! Я весь час ніби чекаю: ось зараз почнеться. Всі інші говорять, що практично нічого не помічають».

Підвищена чутливість до звуків може зробити життя нестерпним. Реакція може бути на звуки, що видаються людьми, наприклад, під час їжі, так і просто на будь-який випадковий звук. У моїй практиці лікування цього неврологічного розладу «відраза» найчастіше виникало саме до звуків, що видаються іншими людьми – до чмоканью губами, шмыганью носом, але подразником може бути і будь-який інший звук. Якщо Ви виявили, що якийсь певний звук викликає у вас ірраціональне роздратування і лють, спробуйте слідувати моїм рекомендаціям. Вони допоможуть вам подолати підвищену звукову чутливість.

Порада 1: Ви повинні знати «спускові гачки» свого роздратування

Що саме вас турбує? Максим не мав нічого проти кашлю своєї колеги, але коли вона прочищала горло, що робила, мабуть, досить часто, він приходив в лють.

Що конкретно виводить вас із себе?

Один з моїх клієнтів виявив, що його засмучує не звук сам по собі, а постійне очікування неприємного звуку і почуття гніву, з’являлося відразу ж після того, як він дійсно чув цей звук. У вихідні дні він постійно тільки й думав про це і ще про те, як би йому уникнути спілкування з колегою (який йому, загалом, подобався).

Але тригером може бути не лише сам звук.

Максим відчував багато стресів у житті. Немає нічого дивного в тому, що прояви мисофонии були набагато сильнішими саме тоді, коли рівень його стресу був вище звичайного. Ситуація зі звуком стала лише тим фокусом, у якому зібралися всі його життєві негаразди і розчарування.

Що конкретно у вас викликає підвищену чутливість до звуків і що взагалі її викликає?

Порада 2: Визначте, коли Ви найменше реагуєте на звуки

При вивченні проблеми цілком природно зосередити увагу на тих моментах, коли вона проявляється. Але нам також необхідно знати, як не «зробити» проблему. Один із способів виявити моменти, коли проблема не виникає.

Максим пригадав, як він одного разу в обідню перерву зіткнувся зі своїм старим шкільним приятелем. Вони поговорили, згадали минуле, посміялися і домовилися зустрітися знову. Повертаючись на роботу, Максим раптом зметикував, що перший раз за весь останній час навіть не згадав ні разу про свою колегу і звуки, що вилітають з її горла. Цей маленький фрагмент дав нам безцінну інформацію, ключ до розуміння того, які події знижують і пом’якшують реакцію на стрес, спусковим гачком якої є звук.

Коли ваша реакція на звуки не спрацьовує в тих ситуаціях, в яких ви зазвичай очікуєте?

Порада 3: Наповніть своє життя тим, чого в ній не вистачає

Важливо було дізнатися, що коли Максим відчував свій зв’язок з ким-небудь і досхочу веселився в приємній компанії, проблема звуковий непереносимості відступала на довгий час.

Вважаєте Ви себе самотнім і безсилим? Думаєте, що у вашому житті немає мети, мало задоволень і творчості? Якщо так, то саме ці стреси (а недостатнє задоволення потреб завжди викликає стрес) і можуть бути причиною вашої чутливості до звуків.

Я порадив Максиму почати зустрічатися з людьми, які йому подобаються, розслаблятися глибоко і регулярно, а також робити одне маленьке вправу. Він виявив, що задоволення своїх базових життєвих потреб у додаток до виконаній нами роботі, мав, на щастя, «побічний продукт» у вигляді значного зниження його реакції на звуки.

Чого може не вистачати у вашому житті? І якими активними діями Ви можете швидко заповнити цю прогалину?

Порада 4: Перенастройте ваш слух

Я згадував, що на Максима почали діяти і звуки, що періодично виникають у водопровідній системі сусіда. Ми, зрозуміло, все бачимо і чуємо, от тільки не завжди усвідомлюємо все те, що бачимо і чуємо.

Я знаю таку історію. Один чоловік знайшов роботу на надзвичайно гучною фабриці. Якщо до нього хтось звертався, то через гуркоту машин він не міг розібрати жодного слова. Але, на його превеликий подив, всі інші робочі прекрасно чули один одного. Здивування зросло до найбільшого, коли через тиждень і він став усіх чути. Як? Чому? Через вибірковість слуху, ось чому.

Якщо Ви будете пильно дивитися на стіну, то незабаром виявите, що можете фокусувати погляд в одній точці, або розфокусувати погляд і бачити область навколо цієї точки. Очі не рухалися, а фокус змінився. Це можна робити і зі слухом. Коли Ви глибоко занурені у фільм або книгу, ваші вуха чують, як хтось вимовляє ваше ім’я, але мозок цього не реєструє. У стані глибокого сну ваші вуха всі чують, а мозок не чує нічого.

Я попросив Максима чекати, як зазвичай, «водяних» звуків від сусіда, але коли він почує їх, спеціально прислухатися до звуків за межами будинку і скласти їх список (машина проїхала, діти грають і т. д.). Зрозуміло, він виявив, що, займаючись цим, вже не може так сильно зосередитися на звуках сусідського водопроводу.

Спробуйте не фокусуватися на «небезпечних» для вас звуках, зосередивши увагу на інших звуках навколишнього світу.

Порада 5: Долайте підвищену чутливість до звуків за допомогою гіпнозу

У роботі з Максимом я використовував гіпноз не тільки для того, щоб прибрати «налаштування» його слуху на нестерпні для нього звуки, але і допомогти йому змінити ставлення до цих звуків. Максим навчився ігнорувати «низькі, пристрасні звуки» сусідського водопроводу і повернувся на роботу іншою людиною, спокійним, нормально сприймає покашлювання колеги і рішуче налаштованим зробити своє життя повніше.